شناسایی 36هزار مبتلا به ایدز در کشور، پیش بینی آلودگی 63 هزار تن به این ویروس

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در واکنش به برخی اخبار درباره آمار مبتلایان به عفونت ایدز در ایران، گفت: تعداد افراد آلوده شناسایی شده به ویروس ایدز (مبتلا به عفونت ایدز) در کشور حدود 36 هزار نفر است که در خبر مورد اشاره به اشتباه 43 هزار نفر آمده است.

شناسایی 36هزار مبتلا به ایدز در کشور، پیش بینی آلودگی 63 هزار تن به این ویروس

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمد مهدی گویا در این باره اضافه کرد: فرد مبتلا به عفونت ایدز یا آلوده به ویروس ایدز فردی است که ویروس وارد بدن وی شده است، ولی الزاما هنوز وارد مرحله بیماری ایدز نشده است. فرد مبتلا به بیماری ایدز فردی است که که قبلا ویروس ایدز وارد بدن وی شده است ولی به علت عدم درمان، تکثیر ویروس اجرا شده و با گسترش عفونت سیستم ایمنی از کار افتاده است و علائم بیماری را از خود بروز می دهد.

وی ادامه داد: از سال 1366 (حدود 30 سال قبل) که اولین مورد آلوده به ویروس ایدز در کشور ما شناسایی شد، تاکنون حدود 10 هزار نفر از افراد آلوده وارد مرحله بیماری ایدز شده و بر اثر این بیماری جان باختند.

گویا اضافه کرد: در حال حاضر 13 هزار نفر از بیماران شناسایی شده آلوده به ویروس یا مبتلا به ایدز در کشور تحت درمان قرار دارند و به همین تعداد از افراد شناسایی شده وجود دارند که تحت درمان قرار ندارند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: بر اساس آخرین تخمین های علمی مورد تایید وزارت بهداشت، دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینە ایدز در جمهوری اسلامی ایران UNAIDS و کلیه سازمان های بین المللی، پیش بینی می گردد که تا کنون تعداد افراد آلوده به ویروس ایدز در ایران (از 30 سال قبل) حدود 63 هزار نفر باشد.

وی اضافه کرد: بدین ترتیب درباره حدود 30 هزار افراد آلوده به ویروس ایدز در کشور هیچ اطلاعاتی وجود ندارد و نحوه خدمات گیری آنان معین نیست. با توجه به شواهد علمی موجود باید با اطلاع رسانی و مطلع کردن و مشاوره مردم، از لحاظ فرهنگی زمینه ای فراهم گردد تا این افراد به واحدهای بهداشتی، درمانی مراجعه و خدمات مورد احتیاج را دریافت نمایند.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، گویا توضیح داد: متاسفانه برخی افراد که در این زمینه علم و اطلاع کافی ندارند، اعداد و ارقامی را اعلام می نمایند که از صحت و ارزش کافی برخوردار نبوده و باعث تشویش اذهان می گردد. وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امین مردم کشور بوده و آنچه اعلام می نماید مبتنی بر دقت نظر کافی با محاسبات دقیق و مورد تایید تمام سازمان های بین المللی واقع شده است.

لازم به ذکر است با وجود پیشرفت های علمی در جهان، در صورتیکه افراد آلوده به ویروس ایدز درمان دارویی را بصورت مستمر و منظم دریافت نمایند، امکان سیر بیماری به سمت مرگ تا حدود بسیار زیادی کاهش یافته و عرضه کلیه داروها در کشور برای افراد آلوده به ویروس ایدز یا مبتلا به بیماری نیز بصورت رایگان انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شناسایی 36هزار مبتلا به ایدز در کشور، پیش بینی آلودگی 63 هزار تن به این ویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 36هزار مبتلا به ایدز در کشور، پیش بینی آلودگی 63 هزار تن به این ویروس"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید