مصاحبه، تحلیلگر آمریکایی: رزمایش ایران، روسیه و چین نشانه یک دوران جدید در روابط بین الملل است

به گزارش ناق، یک استاد دانشگاه و تحلیل گر سیاسی آمریکایی می گوید که رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین یک رویداد مهم ژئوپلیتیکی است و پیغام آور یک دوران جدید در روابط بین الملل است.

مصاحبه، تحلیلگر آمریکایی: رزمایش ایران، روسیه و چین نشانه یک دوران جدید در روابط بین الملل است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل ناق، از روز آدینه رزمایش مرکب دریایی سه جانبه ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند با پهلوگیری شناورهای این دو کشور در بندر شهید بهشتی چابهار(شمال اقیانوس هند و دریای عمان) شروع شد.

امیر دریادار دوم غلامرضا طحانی معاون عملیات نیروی دریایی ارتش و سخنگوی رزمایش در جمع ناق پیش از شروع این رزمایش گفته بود که این نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که جمهوری اسلامی ایران رزمایش مرکبی با دو قدرت دریایی بزرگ جهان و در چنین سطحی برگزار می نماید و قطعا کشورهایی که از نظر مالی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و امنیتی نزدیکی بیشتری با هم دارند، دست به دست هم می دهند تا برقراری امنیت و جمعی بودن آن میسر گردد.

در همین رابطه ناق مصاحبه ای با دنیس اتلر استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی آمریکایی درباره اهمیت رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین انجام داده است که می توانید در ادامه آنرا ملاحظه بفرمایید:

ناق: از روز آدینه رزمایش دریایی مشترک روسیه، ایران و چین تحت عنوان کمربند امنیتی دریایی شروع شد، این رزمایش در مساحتی بالغ بر 17000 کیلومتر مربع برگزار شده و شامل تمرینات مختلفی از جمله تیراندازی سطحی، امداد و نجات دریایی، اطفای حریق و مقابله با دزدی دریایی بوده است. نظر شما درباره این رزمایش دریایی مشترک چیست؟

دنیس اتلر: رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین یک رویداد مهم ژئوپلیتیکی است و پیغام آور یک دوران جدید در روابط بین الملل است.این نشان می دهد که ملت های جهان، با وجود سیستم های اجتماعی، مالی و سیاسی متفاوت می توانند در مواجهه با تهاجم مالی و سیاسی مداوم از جانب قدرت های غربی به رهبری آمریکا متحد شوند. این پیشرفت بزرگی در جنبش جهانی ضدامپریالیستی و شرط لازم برای ایجاد سیاست جهانی صلح و امنیت برای همه ملت ها است.

ناق: عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران آدینه شب در توئیتی با انتشار آرم رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین نوشت: واقعیت این است در شرایط گذار کنونی، نه همه اتفاقات در غرب می افتد، و نه توسط غرب. ما در واقع در یک جهان پساغربی زندگی می کنیم که همه جهان در واقعیت ها مشترک هستند. نظر شما درباره جهان پساغربی چیست؟

دنیس اتلر: با ظهور چین به عنوان بزرگترین اقتصاد جهانی، تجدید حیات روسیه به عنوان یک قدرت نظامی و مقاومت بی باک کشورهایی همچون ایران، سوریه، یمن، ونزوئلا و کره شمالی در برابر تهاجم مالی آمریکا، توانایی ایالات متحده و متحدانش برای تسلط بر جهان به سرعت در حال کاهش است. اکنون چین بزرگترین فراوری نماینده و کشور دارای روابط تجاری در جهان است. تاثیر و نفوذ آن در سراسر جهان گسترش یافته که نمونه ای از آن طرح یک کمربند و یک جاده است. چین نشان داده که می تواند در مقابل جنگ تجاری شروع شده از سوی آمریکا بایستد و همچنان به رشد و پیشرفت خود نیز ادامه دهد.

روسیه هم مانع تجاوز نظامی آمریکا در خاورمیانه شده و بار دیگر قدرتی است که باید روی آن حساب کرد. همچنین کوشش های آمریکا برای بی ثبات کردن کشورهایی که در برابر طرح های هژمونیک خود مقاومت می نمایند نیز نشان می دهد که واشنگتن دیگر همانند گذشته نمی تواند بر قدرت خود تکیه کند. همه این تحولات نشان می دهد که جهان در حال ورود به یک دوره جدید است که در آن غرب دیگر نقش اصلی را بازی نخواهد کرد، بلکه باید با جهانیی مطابقت پیدا نمایند که آنها نیز یک قدرت در میان چند قدرت مساوی به حساب می آیند.

ناق: به گفته غلامرضا طحانی معاون عملیاتی نیروی دریایی ارتش، پیغام این رزمایش صلح، دوستی و امنیت پایدار به وسیله همکاری و وحدت است... و اثرات آن نشان می دهد که ایران نمی تواند منزوی گردد. به نظر شما چقدر این رزمایش ها می تواند به بهبود امنیت منطقه یاری کند؟

دنیس اتلر: رزمایش های مشترک نشان دهنده عزم ملت های صلح طلب جهان برای مقاومت در برابر سیاست جنگ واشنگتن و متحدان آن است. این یک گام مهم برای اطمینان از صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس است و نشان می دهد که ایران عضوی جدایی ناپذیر از ائتلاف ملت هایی است که از منطقه در برابر تجاوز خارجی محافظت می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 616

به "مصاحبه، تحلیلگر آمریکایی: رزمایش ایران، روسیه و چین نشانه یک دوران جدید در روابط بین الملل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، تحلیلگر آمریکایی: رزمایش ایران، روسیه و چین نشانه یک دوران جدید در روابط بین الملل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید