میانگین هزینه سبد معیشت کارگران در تهران 11 میلیون تومان!

به گزارش ناق، رئیس اتحادیه کارگران قرادادی و پیمانی با اشاره به پیش بینی هزینه سبد معیشت خانوار های کارگری گفت: هرگونه اعلام یا پیشنهاد در مورد افزایش درصد حقوق کارگران باید پس از جمع بندی نهایی سبد هزینه زندگی کارگران در کمیته دستمزد شورای عالی کار صورت گیرد.

میانگین هزینه سبد معیشت کارگران در تهران 11 میلیون تومان!

به گزارش ایسنا، فتح اله بیات، با اشاره به پیشنهاد کمیسیون اجتماعی مجلس برای افزایش 35 درصدی حداقل مزد کارگران و توافق با وزارت کار برای دستمزد 1400 گفت: از کسانی که در مجلس به فکر کارگران هستند، دلسوزی می نمایند و با دولت جلسه می گذارند تشکر می کنیم، ولی توجه داشته باشیم که حقوق و دستمزد کارگران توسط شورای عالی کار و طبق ماده 41 قانون کار معین می گردد و نماینده کارگر، کارفرما و دولت سه ضلع اصلی و شرکای اجتماعی هستند که باید در مورد سبد معیشت به جمع بندی برسند.

وی اضافه کرد: بدون تردید در بحث معین حداقل مزد باید بند یک و دو ماده 41 که به نرخ تورم و هزینه سبد معیشت اشاره دارد، مورد توجه قرار گیرد لذا اینکه بعضی افزایش 40 درصدی یا 35 درصدی را برای دستمزد سال آینده کارگران متصور می شوند قابل اتکا نیست و باید دید سبد معیشت کارگران چه زمانی نهایی می گردد.

افزایش حقوق کارگران منوط به نهایی شدن رقم سبد معیشت

به گفته این مقام مسئول کارگری وقتی هزینه ماهانه معیشت کارگران نهایی شد و اعضای کمیته مزد به جمع بندی رسیدند باز هم درصد افزایش حقوق توسط اعضای شورای عالی کار صورت می گیرد، ولی چنانچه بخش خصوصی و دولتی متفاوت از نظر و دیدگاه نمایندگان کارگری عمل کردند از مجلس و کمیسیون اجتماعی استمداد می طلبیم که یاری حال ما باشند و ما از تدبیر و پیشنهاد آن ها استقبال می کنیم.

بیات با تاکید بر رعایت ماده 41 قانون کار در مذاکرات دستمزد اظهار کرد: امروز در پیشگاه قانون مسئولیم و نباید فراتر از قانون یا خارج از چارچوب قانون حرفی بزنیم که نتوانیم جوابگوی آن باشیم لذا معتقدیم که قانون کار در ماده 41 ملاک معین حداقل مزد را معین نموده و بر مبنای آن باید در مورد مزد کارگران تصمیم گیری کرد.

میانگین هزینه سبد معیشت کارگران حدود 10 میلیون تومان

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در عین حال درباره آخرین رقم هزینه معیشت خانوار های کارگری، گفت: بر اساس اعلام نمایندگان کارگری پیش بینی اولیه در مورد رقم معیشت حدود 9 میلیون تومان بود که اگر کلان شهر هایی مثل تهران را حساب کنیم هزینه معیشت خانوار 11 میلیون تومان تخمین زده می گردد، ولی چنانچه میانگین بگیریم، هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران حدود 10 میلیون تومان خواهد شد.

بیات ادامه داد: تاکید جامعه کارگری این است که کارگران قدرت خرید داشته باشند و هرگز به دنبال افزایش درصدی دستمزد نبوده اند. اگر افزایشی که در اقلام اساسی و مورد مصرف جامعه کارگری دیده می گردد در سبد معیشت کارگران تثبیت گردد، قدرت خرید آن ها حفظ می گردد.

وی گفت: بحث ما بحث حداقل ها است و دنبال رفاهیات نیستیم. انتظار داریم که حداقل های زندگی یک خانوار 3.3 نفره کارگری را حساب نمایند و بر مبنای آن به کارگر حقوق بدهند. اگر بخواهیم سطح رفاه کارگران را در نظر بگیریم به 11 میلیون تومان می رسد که همین رقم هم هزینه های زندگی یک خانوار را به طور کامل پوشش نمی دهد بنابر این از اعضای شورای عالی کار تقاضا داریم که با دیدی بازتر و سخاوتمندانه تر نسبت به موضوع دستمزد نگاه نمایند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از 52 درصد جمعیت کشور را کارگران تشکیل می دهند که فراوریات داخلی را مصرف می نمایند و قدرت خرید کالای خارجی و لوکس را ندارند. آن ها با خرید محصولات ایرانی به رونق فراوری و توسعه اقتصاد یاری می نمایند بنابر این باید کاری کنیم که قدرت خرید کارگران و بازنشستگان هم افزایش یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1488

به "میانگین هزینه سبد معیشت کارگران در تهران 11 میلیون تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانگین هزینه سبد معیشت کارگران در تهران 11 میلیون تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید