هشدار درباره خواب کمتر از 5 ساعت

به گزارش ناق، پژوهشگران اروپایی دریافتند که پنج ساعت یا کم تر خوابیدن در شبانه روز می تواند افراد را در معرض خطر بیش تری برای ابتلا به بیماری های مزمن متعدد مانند بیماری قلبی، افسردگی، سرطان یا دیابت قرار دهد. در این مطالعه تقریبا 8 هزار کارمند خدمات ملکی بریتانیا در بازه زمانی میانگین 25 سال در سنین 50، 60 و 70 سالگی مورد آنالیز قرار گرفتند.

هشدار درباره خواب کمتر از 5 ساعت

به گزارش خبرنگاران به نقل از واشنگتن پست، نتایج نشان داد که خواب کوتاه مدت با شروع بیماری مزمن و ابتلا به دو یا چند بیماری مرتبط است. نتیجه مطالعه ای که به وسیله تیم های پژوهشی دانشگاه کالج لندن و دانشگاه پاریس سیته انجام شده روز سه شنبه در مجله PLOS Medicine منتشر شد.

سورین سابیا سرپرست تیم پژوهشی این مطالعه و پژوهشگر اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی می گوید: در سن 50 سالگی افرادی که پنج ساعت یا کمتر می خوابیدند 30 درصد بیش تر در معرض ابتلا به بیماری های مزمن متعدد در مقایسه با همسالان خود قرار داشتند که هفت ساعت خوابیده بودند.

او می افزاید: در سن 50 سالگی افرادی که پنج ساعت یا کمتر می خوابند 32 درصد بیش تر و در 70 سالگی 40 درصد بیش تر از کسانی که 7 ساعت در شبانه روز می خوابند در معرض خطر قرار دارند.

با افزایش سن، عادات خواب و ساختار خواب افراد تغییر می نماید. با این وجود، توصیه می گردد که 7 تا 8 ساعت در شبانه روز بخوابید. بیش از نیمی از افراد مسن در حال حاضر دست کم به دو بیماری مزمن مبتلا هستند. این یک چالش بزرگ برای سلامت عمومی است، زیرا چند بیماری با استفاده زیاد از خدمات مراقبت های بهداشتی، بستری شدن در بیمارستان و ناتوانی همراه است.

پژوهشگران این مطالعه اذعان دارند که کارشان با محدودیت هایی همراه بوده است چرا که مبتنی بر داده های خود گزارش شرکت کنندگان در پژوهش در خصوص خواب بوده و شرکت کنندگان همگی کارمندان دولت و عمدتا ساکن لندن با نسبت جمعیتی کمی از شرکت کنندگان غیر سفید پوست، بوده اند.

فارغ از سن، شغل یا پیشینه شما، کارشناسان خواب بر سر این موضوع با یکدیگر توافق نظر دارند که داشتن میزان مناسب خواب برای شما مهم است. هیچ جادویی وجود ندارد که برای تمام ساعات خواب مناسب باشد. ما باید در پی ساعات مناسب برای خود باشیم. خواب خوب برای سلامت جسمی و روانی لازم است و احتیاج های خواب تا حدودی از نظر ژنتیکی معین می شوند همچون قد یا سایز کفش.

کیفیت خواب نیز اهمیت دارد، زیرا مغز ما باید وارد مرحله عمیق و ترمیمی خواب گردد که به عنوان خواب موج آهسته شناخته می گردد و به فرآیند های شناختی مانند تثبیت حافظه، حل مسئله و حذف سمومی که می تواند منجر به آلزایمر یا زوال عقل گردد، یاری می نماید.

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده امریکا احتیاج به خواب با سن افراد تغییر می نماید. نوزادان زیر یک سال می توانند تا 16 ساعت خواب در روز احتیاج داشته باشند؛ در حالی که نوجوانان تا 10 ساعت و بزرگسالان و افراد مسن به هفت ساعت یا بیشتر خواب در شبانه روز احتیاج دارند.

سابیا نویسنده مقاله مرتبط با مطالعه اخیرا انجام شده، توصیه می نماید که بهداشت خواب خوب می تواند باعث خواب بهتر در شب گردد.

چنین عاداتی می تواند شامل کسب اطمینان از ساکت بودن محل خواب، تاریک بودن و دمای راحت اتاق خواب همراه با حذف وسایل الکترونیکی و پرهیز از صرف وعده های غذایی زیاد و حجیم پیش از خواب باشد. اومی افزاید: فعالیت بدنی و قرار گرفتن در معرض نور در طول روز نیز ممکن است باعث خواب خوب گردد.

برای افراد مبتلا به بی خوابی پیشنهاد می گردد که مسائل را بیش از مقدار پیچیده نکنند. انسان ها میلیون ها سال است که خود را به خواب می برند و هرگز برای خوابیدن به لوسیون، معجون یا کتاب یاریی احتیاج نداشته ! بیش تر افراد تنها به یک اتاق و فکر آرام احتیاج دارند تا خوب بخوابند. بنابراین پیش از آن که وارد رختخواب شوید نگرانی های تان را کنار بگذارید.

با این وجود، به خاطر داشته باشید که اگرچه ممکن است یک عدد خواب طلایی وجود داشته باشد، اما احتمالا بر اساس فرد است و این عدد با افزایش سن تغییر خواهد نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 29 مهر 1401 بروزرسانی: 29 مهر 1401 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 2111

به "هشدار درباره خواب کمتر از 5 ساعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره خواب کمتر از 5 ساعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید